Taras wykonany techniką mieszaną – czy to się sprawdzi?
Materiałów kamiennych do aranżacji przestrzeni jest już na tyle dużo, że każdy nowoczesny projektant pragnący iść z duchem czasu szuka wszelkich sposobów, aby trafić na zupełnie nową jakość. O ile jeszcze 20 lat temu proponowano najczęściej rozwiązania z zastosowaniem góra dwóch rodzajów kamieni ozdobnych, o tyle dziś stawia się na totalną swobodę w kwestii doboru i kolorystyki, i surowców. Jakie są najciekawsze pomysły na tarasy wykonane techniką mieszaną? Jak odnajdą się one w typowo polskich warunkach?
Taras z motywem mandali – orient w domowych pieleszach
Kultura Wschodu oraz wszystko, co tylko z nią związane nie traci na popularności ani przez chwilę. Idąc jej śladem, staramy się odżywiać zdrowiej i mądrzej, trenujemy jogę, czytamy mądre książki, ale również projektujemy swoje mieszkania i ich otoczenie, by jak najbliżej dotknąć tego specyficznego klimatu. Taras kamienny z kolorowych kostek może być pretekstem do tego, by przed samym domem pojawiła się efektowna, kolorowa mandala, przyciągająca szczęście i dobrą energię. Do stworzenia wielobarwnej mandali potrzebne nam będą wszystkie możliwe kolory kostek kamiennych. Mogą być wykonane z granitu, piaskowca lub wysokiej jakości koloryzowanej cegły, a także marmuru. Jeśli zależy nam na tym, aby kompozycja mandali miała bardziej klasyczny wygląd, możemy zdecydować się na dwa, góra trzy kolory surowca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą poszczególne, różnorodne kamienie, ale trzeba pamiętać, aby modułowo były podobnej wielkości, wtedy cała kompozycja nabiera ładu.
Kamienie dekoracyjne o nieregularnych kształtach
Wielką siłą kamieni dekoracyjnych o nieregularnych kształtach jest możliwość tworzenia nawet najbardziej nieszablonowych kompozycji bez konieczności wyrównywania krawędzi tarasu. Jeśli zastosujemy kamienie dekoracyjne, kamienie polne jako posadzkę, możemy je łączyć ze sobą przy zastosowaniu klasycznego betonu. Pozostaje jeszcze aranżacja brzegów tarasu o skomplikowanym kształcie, którego nie chcemy upraszczać i redukować. Tutaj przydadzą się kamienie ozdobne w drobniejszej postaci. Szczególnie polecić możemy drobny piaskowiec lub łupek, doskonale łączą się one z każdym rodzajem zaprawy, tworząc specyficzne, chropowate powierzchnie, które pasują do każdego rodzaju uzupełnień tarasowych. Zdania na temat stosowania kamienia naturalnego w klasycznej postaci są podzielone. Wielu projektantów stawia na wcześniejszą obróbkę i ujednolicenie modułowe, inni kierują się w stronę awangardy, gdzie każdy kształt zachowuje dokładnie taki wyraz, jaki dała mu natura. Prawda – jak zwykle – leży pośrodku.
Kamienie ozdobne – eksperymenty
Eksperymenty w dziedzinie aranżowania kamieni ozdobnych przy tworzeniu otoczenia dla domu są jak najbardziej wskazane, nawet, jeśli grozi to błędami i powrotem do sytuacji wyjściowej. Każde zdarzenie przy domowym remoncie, nawet to najbardziej negatywne, można potraktować jako nauczkę na przyszłość, by potem nie powielać złych przyzwyczajeń. Kamienie ozdobne dają się łatwo zdemontować i usunąć, więc nie tracimy przy tym ani czasu, ani energii. Tylko odwaga w działaniu prowadzi do rozwoju.