Jak zaprojektować filary i dopasować do nich typ kamienia?
Filar pozostał do dziś najczęściej stosowanym i najbardziej sprawdzonym systemem podporowym. W zależności od tego, o jakim obiekcie architektonicznym mówimy, filary mogą być klasyczne lub bardziej rozbudowane. Innego typu filaru wymagać będzie zadaszenie przy wejściu do domu, a inne wykorzystamy dla wsparcia konstrukcji mostów i wiaduktów. Jakiego rodzaju kamieni można użyć do tworzenia filarów w domowej architekturze? Jakie kamienie ozdobne najlepiej zdadzą egzamin?
Najbardziej wytrzymałe i efektowne kamienie ozdobne
Jeśli budujesz lub remontujesz dom, który w założeniu ma przypominać dworek, bez stworzenia filarów przy wejściu nie uzyskasz spodziewanego efektu. Filary mogą funkcjonować w postaci kolumn prostokątnych lub w kształcie wydłużonego walca. W przypadku kolumn, których ściany będą prostokątami, można zdecydować się na rozwiązanie w postaci murowanej konstrukcji z cegieł lub pustaków. Po postawieniu filaru możemy go obłożyć mniejszymi płytami marmurowymi lub granitowymi. Płyty z białego marmuru świetnie się sprawdzą w budynkach, gdzie postawiono na jasne elewacje. Ciemne płyty granitowe to już propozycja dla bardziej wysublimowanego gustu. W umiejętny sposób można oczywiście łączyć ze sobą pewne skrajności, jeśli mamy wiedzę i wyczucie. W przeciwnym wypadku warto poradzić się profesjonalnego projektanta wnętrz.
Filary modułowe – możesz stworzyć je szybko i nowocześnie
Wykorzystując kamienie ozdobne na tworzenie solidnych filarów stanowiących punkty podporowe dla fragmentów domu, możemy zainwestować formy modułowe, które nakładane stopniowo na siebie, stworzą oczekiwaną przez nas konstrukcję. W ten sposób najczęściej tworzy się kompleks filarów typu walcowego, idealnie pasującego do budynków silnie nawiązujących do tradycji romantyzmu i pozytywizmu. Poszczególne moduły łączy się z użyciem standardowej zaprawy. Wytrzymują one wszelkie niekorzystne warunki zewnętrzne, także mróz, opady deszczu i śniegu, także nadmierne upały. Po wielu latach użytkowania zauważyć można, że filary marmurowe lub granitowe zachowują swoją pierwotną konstrukcję oraz gładką strukturę.
Kamienie ozdobne przy projektowaniu filarów dla ponadnormatywnych obiektów architektonicznych
Jeśli już mówimy o zastosowaniu kamieni przy projektowaniu bardziej okazałych rozwiązań technicznych, na czele z mostami, wiaduktami czy elewacjami wielopiętrowych budynków, tutaj również napotkamy ogromny wpływ marmuru czy granitu. Dzięki nim filary przy wszelkiego rodzaju bankach, szkołach, uczelniach wyższych, siedzibach ministerstw wprowadzają do przestrzeni pewną rangę nobliwości i powagi, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z instytucjami wysokiej rangi. W wielu przypadkach płyty granitowe pozwoliły zatrzeć złe wrażenie wizualne, które wcześniej wywoływała podniszczona cegła lub szybko poddające się wilgoci pustaki pokryte dla zmniejszenia złego efektu kolorową farbą elewacyjną. Zwieńczeniem filarów dość często są arkady.
Zobacz: