Czyszczenie kostki brukowej – jak zrobić to dobrze? Poradnik krok po kroku
Czyszczenie kostki brukowej to dość prosta czynność, ale tylko wtedy, kiedy powierzchnia kamienia nie jest zbyt mocno zabrudzona. W przeciwnym razie standardowe metody oczyszczania i pielęgnacji mogą okazać się niewystarczające. W jaki sposób przywrócić dawny blask kostce brukowej? Czy można ją zaimpregnować? Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się więcej.
Czyszczenie kostki brukowej – najważniejsze informacje
Zanim podejmiesz się samodzielnego czyszczenia kostki brukowej lub kostki granitowej, koniecznie weź pod uwagę dostępne metody oczyszczania takich powierzchni. Jeśli użyjesz chemicznych środków żrących, możesz spowodować, że na powierzchni ułożonego bruku pojawią się liczne przebarwienia, których zwyczajnie nie da się usunąć.
W przypadku czyszczenia kostki brukowej kluczowa jest systematyczność. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić bruku, prawdopodobnie dojdzie do tego, że na powierzchni poszczególnych elementów pojawią się mocniejsze zabrudzenia, których nie da się usunąć domowymi metodami.
Jak myć kostkę brukową? Sprawdzone metody w pigułce
Zdecydowałeś się na ułożenie kostki brukowej w ogrodzie i na podjeździe do domu, ale obawiasz się o jego pielęgnacje? Niepotrzebnie, o ile zadbasz o regularność oczyszczania bruku i wykorzystasz sprawdzone preparaty myjące i konserwujące. Jak działać w sytuacji, kiedy czyszczeniu poddawany jest bruk impregnowany? Do mycia takiej kostki wystarczy użyć czystej wody z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Przyda się także lekko szorstka szczotka, która umożliwi usunięcie wszelkich problematycznych zanieczyszczeń.
To jednak niejedyny sposób, aby skutecznie oczyścić brudną kostkę brukową. Są łatwiejsze sposoby! Poniżej znajdziesz kilka polecanych metod.
- Wykorzystaj myjkę ciśnieniową – to prawdopodobnie najskuteczniejszy, ekologiczny i wygodny sposób na usuwanie wszelkich, nawet wyjątkowo problematycznych zanieczyszczeń. Myjka, która wytwarza wysokie ciśnienie, jest w stanie usunąć nawet plamy oleiste, a także zabrudzenia, które wniknęły nieco w głąb struktury bruku.
- Myjki talerzowe – tego typu sprzęt świetnie nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni. Idealnie sprawdzi się na tarasach i ścieżkach ogrodowych z kamienia. Ruch obrotowy myjek umożliwia szybkie i skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń.
- Profesjonalne szorowarki do bruku – to specjalistyczny sprzęt, z którego korzystają najczęściej zarządcy terenów publicznych. Z użyciem szorowarki i odpowiednich detergentów praktycznie żadne zabrudzenia nie stanowią problemu.
Nieco inaczej trzeba myć bruk, który nie został wcześniej zaimpregnowany. To powoduje, że zabrudzenia i plamy wnikają głęboko w strukturę kostki brukowej. Aby pozbyć się naprawdę problematycznego brudu z chodnika, trzeba wykorzystać specjalistyczne preparty wnikające w głębokie struktury kostki. Następnie można wykorzystać myjki ciśnieniowe lub inny sprzęt mechaniczny, aby usunąć pozostałości zanieczyszczeń.
Oleje, mech i farby – jak je usunąć z kostki brukowej?
Z bruku i powierzchni da się usunąć praktycznie wszystko, choć plamy oleiste bywają najbardziej problematyczne. Plamy oleiste mogą wnikać w strukturę bruku, co często powoduje konieczność wymiany kostki na nową. Wcześniej można jednak spróbować zmyć plamy przy użyciu ciepłej wody z odtłuszczaczem.
Warto pamiętać, że w przypadku plam oleju i innych tłustych zanieczyszczeń liczy się czas. Im wcześniej zareagujesz na zabrudzenia, tym większa szansa ich całkowitej neutralizacji. Jeśli to nie przynosi efektu, można wykorzystać też chemiczne środki – żrące na bazie kwasów. To jednak nigdy nie daje 100% gwarancji, że oleiste plamy zostaną skutecznie usunięte z bruku.
Usuwanie mchu z kostki brukowej bywa nie tylko problematyczne, ale także czasochłonne. Wydrapywanie nożykiem chwastów i mchu może pochłonąć wiele godzin wolnego czasu. Alternatywnie można wykorzystać twardą szczotkę lub myjki wysokociśnieniowe. Takie metody są w 100% bezpieczne dla kamiennych powierzchni, a jednocześnie umożliwiają szybkie usunięcie chwastów.
Co zrobić po wyczyszczeniu kostki brukowej?
Jeśli udało Ci się skutecznie wyczyścić kostkę brukową, koniecznie pomyśl o jej dodatkowej impregnacji. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której zabrudzenia pojawią się ponownie, a Ty znów poświęcisz cały dzień na mycie powierzchni bruku. Do zabezpieczenia kostki i kamienia przed oddziaływaniem zabrudzeń i zewnętrznych czynników atmosferycznych, możesz wykorzystać profesjonalne impregnaty.
Niektóre służą wyłącznie do zabezpieczenia powierzchni przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń, a inne nadają kostce efekt tzw. mokrego bruku. Proces związany z impregnacją warto powtarzać raz na kilka lat lub każdorazowo po mechanicznym i chemicznym czyszczeniu kostki brukowej.